Nezir ÇETİN

Nezir ÇETİN

Çetin Ceviz
[email protected]

BİR ZEHİR FABRİKASI KİPAŞ

26 Ağustos 2022 - 09:41

Aydın ili artık kanser vakalarının artığı illerin başında geliyor.
KİPAŞ Kâğıt fabrikası Türkiye’de en büyük yatırımını Söke Organize Sanayi Bölgesine yapıyor. Hatta üretim kapasitesine bakıldığı zaman gelecek olan, kurulacak olan makine Avrupa’nın en büyüğü 720 bin ton kapasiteli…
Harcanacak olan suyun m3’ünü varın siz hesaplayın…
BU KÂĞIT ENDÜSTRİSİNİN ÇEVREYE ZARARLARI NELER?
Biliyorsunuz odun kâğıda dönüştürülmeden önce hamur haline getiriliyor. Ağaçların lignin parçalanması genellikle ağır kimyasallar gerektirmekte. Bu kimyasalların fabrikada kullanılması, fabrikadan dışarıya sızma olasılığını doğurmakta. Ve bu kimyasallar doğal çevrede birikerek ekosistem ve ekosistemde yaşayan canlılar üzerinde oldukça zararlıdır.
Kâğıt fabrikalarında parlak beyaz kâğıt üretimi için klor dioksit gibi beyazlatıcı maddeler kullanılıyor. Bu işlem dioksitler ve diğer yüksek toksisiteli maddeler dâhil birçok zehirli maddeden oluşan bir kokteyl yaratıyor. Bu yan ürünlerin binlerce tonu havaya ve suya karışıyor.
Balıklara, kuşlara zararının yanı sıra insanlarda bu zehirden nasipleniyor.
ŞİMDİ BAKALIM; BU KÂĞIT ENDÜSTRİSİNİN İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLARI NELER?
Hamurlaştırılmada kullanılan kimyasallar sadece doğal çevreye zararlı olmakla kalmayıp aynı zamanda fabrikada çalışan işçiler içinde önemli bir sağlık riski oluşturmaktadır.
Bu kimyasallarla uzun süre çalışanlarda kalıcı hastalıkların ortaya çıkması ile sonuçlanabilir. Fabrika çalışanlarının sağlıkları üzerinde yapılan çeşitli çalışmalar hamurlaştırma işlevinin zehir derecesi ile çalışanların sağlık problemleri arasında doğrudan bir ilişki bulmuştur.
Genel olarak;
Diyabet,
Akli dengesizlik,
Çeşitli kanser türleri gibi bir seri ölüm oranları beklenenin üzerinde çıkmıştır.
Kâğıttaki zararlı madde etkileri, cilt tahrişine, merkezi sinir sisteminde tahribata, bazı organlarda hasara sebep olabilir.
Deri tahrişine, böbrek ve karaciğer hasarına sebep olabilir.
Birde kâğıt hamurunun işlenmesinde yüksek miktarlarda buhara gereksinim duyulur. Buharın elde edilmesinde kullanılan fosil yakıtlar nedeniyle, SO2 kirliliği ortaya çıkmaktadır.
İnsanda üst solunum yollarında keskin, boğucu ve tahriş edici özellikler gösterir.
Şimdi Söke OSB yapılacak olan KİPAŞ kâğıt fabrika yetkililerine sormak lazım. Kuracağınız fabrikanın bütçesi belli. Kurulacak olan makinelerde belli. Şehrimiz adına sağlayacağı istihdamda belli.
PEKİ; BU FABRİKANIN ÇEVREYE ZARARI, DOĞAYA ZARARI, İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLARI NELER?

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum