Vergi borçlarında Milyonlarca vatandaşı rahatlatacak düzenleme!

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen vergi borçlarının yapılandırılması başta olmak üzere pek çok alanda vatandaşı rahatlatacak olan düzenlemelerin yer aldığı torba kanunda yapılandırmanın kapsamı genişletildi. Çiftçiler, orman köylülerinin borçları, belediyelerin DSİ olan su borçları da yapılandırma kapsamına alındı. Torba Kanun'un 4. maddesinde yapılan değişiklikle, Tarım ve Orman Bakanlığı'nca, tarımsal amaçlı kooperatiflere veya bu kooperatiflerin ortaklarının ve orman köylülerinin 31 Ağustos 2020 tarihinden önce kullandırılan ve ödenemeyen kredileri yeniden yapılandırılacak. Kanunun yayımlandığı tarihe kadar yüzde 3 faiz uygulanarak hesaplanacak borç tutarının ödemelerine Kasım 2021'de başlanacak.

Vergi borçlarında Milyonlarca vatandaşı rahatlatacak düzenleme!
06 Kasım 2020 - 13:21

Birçok alanda vatandaşı rahatlatacak olan borç yapılandırmanın kapsamı genişletildi. Çiftçinin, orman köylüsünün ve belediyelerin DSİ'ye olan  da kapsama alındı.  Genel Kurulu'nda teklifin ilk 10 maddesi kabul edildi. Kabul edilen maddelere göre vergi borçları yapılandırılarak 18 taksitle ödenebilecek. Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Katma Değer Vergisi (KDV), Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), tüm idari para cezaları, KYK borçları, Hazine alacaklarını kapsayan vergi borçları yapılandırılabilecek.

 

Öğrenim katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları da yapılandırılabilecek. Yapılandırmadan faydalanmak isteyenlerin, kanunun çıktığı tarihten itibaren yıl sonuna kadar müracaat etmesi gerekecek ve en fazla 18 taksitte bu borçlar ödenebilecek. Taksitler iki ayda bir ödenecek. İlk taksit Ocak 2021'de gerçekleştirilecek.


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum