Dijital bankacılık dönemi: Islak imza zorunluluğu resmen kalktı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) yeni yönetmeliğiyle bankacılık işlemleri 1 Mayıs'tan itibaren şubeye gitmeden elektronik ortamda gerçekleştirilebilecek.

Dijital bankacılık dönemi: Islak imza zorunluluğu resmen kalktı
02 Nisan 2021 - 03:14

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu‘nun (BDDK) yeni yönetmeliğiyle 1 Mayıs’tan itibaren Türkiye’de bankacılık işlemleri, banka şubesine gitmeden, uzaktan kimlik doğrulaması ile ıslak imzaya gerek kalmadan elektronik ortamda gerçekleştirilebilecek.

İlgili karar Resmi Gazete’de yayınlandı. Bankalar, görüntülü görüşmeyle uzaktan kimlik tespiti yapabilecek, mesafeli olarak sözleşme ilişkisi kurulabilecek. Böylece bankacılık hizmetlerine daha hızlı ve rahat erişim sağlanacak. Müşteri olma süreci kısa süre içerisinde dijital ortamlar üzerinden uzaktan tamamlanabilecek.

Güvenlik tedbirleri bankaların sorumluluğunda

Bankalar, uzaktan kimlik tespitinde Yönetmelik ile belirlenen sıkı güvenlik tedbirlerini uygulamakla sorumlu olacak.

Banka hesabı açılışında görüntülü görüşmeyle uzaktan kimlik tespiti yapacak müşteri temsilcileri bu konuda özel eğitim alacak. Müşteri temsilcisi ile kişi arasındaki görsel ve işitsel iletişimin bütünlüğünün ve gizliliğinin yeterli seviyede olması sağlanacak.

Uçtan uca güvenli iletişim

Bu amaçla, yapılan görüntülü görüşme uçtan uca güvenli iletişimle gerçekleştirilecek. Kimlik tespiti sürecinde kişinin yüzüyle kimlik belgesinden yakın alan iletişimi kullanılarak alınan fotoğrafın biyometrik karşılaştırması yapılacak.

Yapılacak görüntülü görüşmede engelli kişiler için gerekli eğitimleri almış en az bir müşteri temsilcisinin bulunması zorunlu olacak.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum